Bývalý mnich vede meditační firmu v hodnotě 100 milionů dolarů

Řada životních tragédií byla tím, co poslalo Andyho Puddicombeho na úplně jinou cestu. Když mu bylo 22, stál Andy před jednou londýnskou hospodou, když do skupinky jeho kamarádů najel opilý řidič a dva z nich zabil. O pár měsíců později zemřela jeho nevlastní sestra při cyklistické nehodě a během operace zemřela i jeho bývalá přítelkyně.mnich sedící na skále.jpg
V té době byl Andy studentem na sportovní fakultě, ale uprostřed všeho toho zármutku, se rozhodl zcela změnit celý svůj dosavadní život. Odcestoval do Himalájí, kde chodil po horách a učil se s buddhistickými mnichy. Nakonec strávil dalších deset let jako jeden z nich a meditoval i 16 hodin denně. Andy tvrdí, že právě meditace byla to, co mu pomohlo nejvíce.
V roce 2005 se Andy vrátil do rodné Velké Británie, kde založil meditační firmu. Zpočátku to prý nebylo vůbec jednoduché. Lidé meditaci nevěřili, mysleli si, že je to plýtvání času. Andy se zaměřil zejména na vyhořelé profesionály a naučil je, jak používat meditaci, aby jim pomohla překonat těžké období a vrátit se na vrchol.
Dnes se svým kolegou a spoluzakladatelem provozují mobilní meditační aplikaci Headspace, kterou si stáhlo už více než 54 milionů uživatelů. Tím kolegou je Richard Pierson, který v roce 2005 přišel za Andym se svými problémy a žádostí o pomoc. Když mu Andy pomohl pomocí meditaci vést opět plnohodnotný život bez problémů, přišel Richard na oplátku se spoustou nápadů, jak Andyho firmu zviditelnit.
Do roku 2010 se jim dařilo podnikat sérii událostí a hromadných meditačních sezení, které je proslavily a pomohly jim vydělat peníze, které následně investovali do první verze své mobilní aplikace. Aplikace nabízela deseti minutové meditační seance s průvodcem, který uživatelům radil, jak se uvolnit a navodit ten správný duševní i fyzický stav. Letecká společnost Virgin Atlantic dokonce přidala aplikaci Headspace do infotainmentu na palubě svých letadel, takže cestující mohli cestou přes Atlantik meditovat.mnich v rozvalinách.jpg
Začátky aplikace byly stejně těžké jako založení společnosti. Zpočátku neměli Andy a Richard žádné vybavení pro tvorbu nového obsahu pro mobilní aplikaci. „Jeden z našich přátel nám dal nahrávací studio a kancelář zdarma. Jiní nám zase zadarmo pomáhali a pracovali pro nás ve svém volném čase.“ V roce 2013 se oba přátelé rozhodli přestěhovat sídlo společnosti z Londýna do Los Angeles, kde sídlí dodnes. Pohnutkou pro přestěhování prý byl sen žít v Kalifornii, vést venkovský styl života a chodit často surfovat na pobřeží.
V roce 2014 už získala aplikace Headspace investice v hodnotě 75 milionů dolarů a společnost zaměstnávala přes 300 lidí. Kromě aplikace pro jednotlivé uživatele nabízí firma i specializované kurzy meditace pro velké společnosti jako Google, LinkedIn nebo General Electric, kde jsou zaměstnanci i manažeři pod neustálým tlakem, který je třeba nějak ventilovat a meditace se k tomu skvěle hodí. Spolupracují i se zdravotnickými organizacemi a provádějí výzkumy o zdravotních výhodách meditace.