Vaječný likér: sváteční likér, který letos nesmíte vynechat!

Vaječný likér: sváteční likér, který letos nesmíte vynechat!

Ale oblíbený není jen u nás. Úspěch slaví po celém světě. A jaká je vlastně historie tohoto chutného nápoje?

Historie vaječného likéru sahá až do ranného středověku. V Anglii se tehdy popíjel horký nápoj s vejci a horkým mlékem. Pravděpodobně kvůli vejcím mu byly přisuzovány regenerační účinky. 

Mniši v té době pili kávu s vejci a fíky.

krb

Jakýsi předchůdce dnešního vaječného likéru byl ale nápoj zvaný Posset. Ten se tradičně připravoval s horkým mlékem, vínem či pivem a kořením. Dovolit si ho tehdy mohla jen šlechta, neboť suroviny na něj byly pro běžný lid příliš drahé.

Odtud už je jen krůček k vaječnému likéru neboli také eggnogu. Během 18. století dostali Angličané eggnog přes Atlantik, kde si ihned získal obrovskou popularitu. Ve Spojených státech je dodnes neodmyslitelnou součástí vánočních svátků. A první prezident Spojených států George Washington dokonce sepsal svůj vlastní slavný recept na vaječný likér.

Ve světě najdete vaječný likér pod různými názvy. Na Jamajce se například jmenuje Koquito a vyrábí se z rumu a kokosového mléka. V Mexiku byste ho hledala pod názvem Rompope a zaujalo by vás složení z třtinového rumu a mexické skořice. Ale abychom nebyli tak daleko, ochutnat můžete v Německu Eierpunsch, kde se skloubí bílé víno, vejce, cukr, hřebíček, čaj a skořice.

nápoj

Recept na domácí vaječný likér

Budete potřebovat: (na 800ml likéru)

 • 4 žloutky
 • 25g cukru (krupice)
 • 250ml mléka
 • 250ml smetany ke šlehání (alespoň 30%)
 • 1 plechovka sladkého kondenzovaného mléka
 • 1 vanilkový lusk
 • 300ml kvalitního rumu 

Postup:

 • v hrnci vyšlehejte metličkou žloutky s cukrem do pěny
 • přidejte mléko, smetanu ke šlehání, sladké kondenzované mléko a zrnka z vanilkového lusku
 • směs za stálého míchání přiveďte pomalu k varu (hustota by měla být řidší, než pudink)
 • odstavte a po vychladnutí vmíchejte pravý kvalitní rum
 • přelijte do lahve a uložte do lednice

Barevná typologie žen

Barevná typologie žen

To, že vhodně zvolená barva nejen líčení, ale rovněž i oblečení podtrhnou krásu žen, je poznatelné na první pohled. Aby se cítily co nejlépe a netápaly při výběru vhodných odstínů, přišlo ku pomoci rozdělení do čtyř barevných typů. Pokud se žena rozhodne využít tuto službu, usnadní jí to rozhodování v následujících letech. Protože barevný typ se během života nemění. Nejlepším poradcem bývá odborník, který pomůže najít ten správný.

Jaký barevný typ je tato žena?

Základní odhad si může provést každá žena sama, pomocí šátku a zrcadla. Kdy si stáhne vlasy z obličeje a neutrálním šátkem si je přikryje. Aby nedošlo k ovlivněni, protože většina žen nemá vlasy v přírodním odstínu. A test by byl značně zkreslený. Protože celé testování a určování musí vycházet z vizáže, která není ničím přikrášlená. Takže si obličej určitě odličte. Jenom tak se dozvíte, jaký je váš barevný typ. Rozdělení do čtyř skupin, podle dominantních rysů, je jaro, léto podzim a zima. Z nichž každá, po hlubším rozboru, má ještě svoje podskupiny. Které ženám pomohou se zařazením. A usnadněním při nákupu zkrášlovacích prostředků a oblečení. 

Hledání barevného typu

Jarní typ představují ženy, které mají specifický broskvový odstín pleti. Barvu očí převážně zelenou, modrou či šedozelenou. A přírodní barvu vlasů slabě zrzavou až kaštanovou. Se zlatavým nádechem. Tyto ženy by se měly vyhnout oděvům v ryze černé a bílé barvě. Lichotivé jsou světlé a jemné barevné odstíny. Letní typ žen má tváře narůžovělé a vlasy od blond po tmavě hnědý odstín. Oči jsou ve většině nejsou barevně výrazné. A stejně tak by mělo být voleno i oblečení. Pro Podzimní typ jsou charakteristické teplé odstíny. Jak pleti, tak vlasů. Výrazné oči jsou poznávacím znamením tohoto typu. Oblečení, jak už označení prozrazuje, by mělo být v přírodních odstínech spadaného listí. Zimní typ jsou často ženy, které mají porcelánově bledou pokožku. Ale zároveň do tohoto typu patří i ty s tmavším odstínem pleti. Výrazné oči, od modrého odstínu po černý. Tomuto typu žen sluší kontrastní a výrazné odstíny. Dokonce i neónové barvy je možné nakombinovat jak s černou, tak i čistě bílou, fialovou, ostře modrou. 

Jak v sobě najít kreativitu

Jak v sobě najít kreativitu

Kdy naposledy jste zkusili něco namalovat? Kdy jste se naposledy umazali, uvařili nějaké netradiční jídlo, vycestovali na neznámé místo či zkusili udělat něco jinak? Kreativita se z vašeho života může vytratit, aniž byste si toho všimli. Žijete potom každý den stejně, jste přepracovaní a můžete si pomalu vypěstovat syndrom vyhoření.

keramická dílna

Váš život by neměl být celý nalinkovaný a bezbarvý. Utekl by vám takovým způsobem moc rychle, bez zážitků, bez radosti, bez barev. Zkuste každý den udělat něco neopakovatelného, něco, pro co stojí za to žít. Zkuste probudit svou fantazii a otevřete se inovacím a nepoznanému.

Prvním způsobem, jak toho docílit, je najít si čas k meditaci. Meditace není něco, čemu byste se měli učit, či co by mělo nějaká pravidla. Meditujte tak, jak je to pro vás nejlepší. Pro váš vnitřní svět to bude velmi přínosné a objevíte spoustu nových věcí.
kreslení tužkou

Další možností je obklopit se podněty, které vás budou inspirovat. Jít každý den do stejné práce, nakoupit ve stejném obchodu, večer se dívat na další díl nekonečného seriálu, to může jednomu dělat dobře, ale jiného člověka to může sžírat. Pokud jste ten druhý typ, musíte s tím bojovat.  Obklopit se motivujícím prostředím a lidmi a vyvarovat se rutině.

A potom poslední, nejtěžší ale také nejúčinnější varianta. Pokud chcete být kreativní, musíte se realizovat. Nikdo nezačal být kreativní, aniž by nechal prostor a čas svým myšlenkám a jejich realizaci. Baví vás psaní? Pište a nenechte si vzít váš čas na tuto činnost. Chtěli byste vyzkoušet něco nového? S chutí do toho. Přihlaste se do uměleckého kurzu či začněte po večerech doma a nebojte se dělat něco, co sice bude možná jen koníček, ale co vám i přesto přinese do vašich dnů radost.

Možná máte pocit, že kvůli tomu budete mít méně času na svou práci či péči o své blízké. Důležitá ovšem není kvantita, ale kvalita. I vaše okolí jistě ocení, že se sami realizujete a bude vás za to možná i uznávat. Také se zlepší kvalita vašich vztahů, protože budete spokojenější a tvůrčí činnost vás naplní novou energií do života.

Pomerančová slupka a její využití

Pomerančová slupka a její využití

Mnozí pamatují, jak se doma na topení či na provázku sušila pomerančová kůra, která dokázala provonět celý byt a navodit poklidnou zimní atmosféru. Usušená se nosila na sběrná místa, jako dnes stohy papíru, anebo mířila do krmelců pro divokou zvěř.

Dnešní konzumní svět zdá se nemá tolik času, proto ji mnozí vyhodí do koše, aniž by znali její skutečný potenciál.

pomerančová kůra

Pokud máte menší děti, nakupte kilo pomerančů a o odpolední zábavu máte postaráno. Můžete ovoce nakrájet na kolečka, která následně usušíte a ozdobíte vánoční stromeček, navlíknete na girlandy anebo si vytvoříte adventní věnec. Nechte své ratolesti do čerstvých plodů napíchat hřebíček, smícháte si přírodní difuzér.
pomeranč a hřebíček

Osvěžovač vzduchu

Kůru povařte spolu s celou skořicí a citronovou šťávou. Vzniklý roztok nechte vychladnout a nalijte do rozprašovače. Levné, rychlé a přírodní!

Pohlcovač pachu

Podobně jako jedlá soda, i pomerančová kůra má schopnost pohlcovat a eliminovat nepříjemné zápachy. Namísto kostky mýdla použijte do skříně několik kusů pomerančové kůry, případně zavěste do látkového pytlíčku a zavěste na ramínko. Pokud vás trápí nepříjemný odér z lednice nebo i z bot, všestranný pomocník si s tím vším poradí.

Odpuzovač mravenců

Znáte to, vrátíte se z práce domů a domov už vám okupují mravenci, kteří dovnitř proudí svými cestičkami po desítkách. Pokud máte domácího mazlíčka, určitě se potýkáte s problémem, jak s nimi bojovat, aniž byste ohrozili zdraví chlupatého člena rodiny. Kůru rozmixujte spolu s trochou vody a pomocí rozstřikovače aplikujte na místa, kudy k vám proudí. Účinná je i v boji proti mouchám, do mísy s ovocem stačí přihodit pár slupek a přírodní repelent je na světě.

Pleťová maska

Pro ženu není nic nepříjemnějšího, než se denně potýkat s akné a nevzhlednými pupínky. Při boji přijdou vhod přírodní oleje a silice nacházející se v kůře. Čerstvou ji nastrouhejte a spolu s trochou vody umíchejte v jemnou emulzi. Naneste na obličej a dekolt, nechte třicet minut působit a poté opláchněte čistou vodou.