Jak v sobě najít kreativitu

Kdy naposledy jste zkusili něco namalovat? Kdy jste se naposledy umazali, uvařili nějaké netradiční jídlo, vycestovali na neznámé místo či zkusili udělat něco jinak? Kreativita se z vašeho života může vytratit, aniž byste si toho všimli. Žijete potom každý den stejně, jste přepracovaní a můžete si pomalu vypěstovat syndrom vyhoření.

keramická dílna

Váš život by neměl být celý nalinkovaný a bezbarvý. Utekl by vám takovým způsobem moc rychle, bez zážitků, bez radosti, bez barev. Zkuste každý den udělat něco neopakovatelného, něco, pro co stojí za to žít. Zkuste probudit svou fantazii a otevřete se inovacím a nepoznanému.

Prvním způsobem, jak toho docílit, je najít si čas k meditaci. Meditace není něco, čemu byste se měli učit, či co by mělo nějaká pravidla. Meditujte tak, jak je to pro vás nejlepší. Pro váš vnitřní svět to bude velmi přínosné a objevíte spoustu nových věcí.
kreslení tužkou

Další možností je obklopit se podněty, které vás budou inspirovat. Jít každý den do stejné práce, nakoupit ve stejném obchodu, večer se dívat na další díl nekonečného seriálu, to může jednomu dělat dobře, ale jiného člověka to může sžírat. Pokud jste ten druhý typ, musíte s tím bojovat.  Obklopit se motivujícím prostředím a lidmi a vyvarovat se rutině.

A potom poslední, nejtěžší ale také nejúčinnější varianta. Pokud chcete být kreativní, musíte se realizovat. Nikdo nezačal být kreativní, aniž by nechal prostor a čas svým myšlenkám a jejich realizaci. Baví vás psaní? Pište a nenechte si vzít váš čas na tuto činnost. Chtěli byste vyzkoušet něco nového? S chutí do toho. Přihlaste se do uměleckého kurzu či začněte po večerech doma a nebojte se dělat něco, co sice bude možná jen koníček, ale co vám i přesto přinese do vašich dnů radost.

Možná máte pocit, že kvůli tomu budete mít méně času na svou práci či péči o své blízké. Důležitá ovšem není kvantita, ale kvalita. I vaše okolí jistě ocení, že se sami realizujete a bude vás za to možná i uznávat. Také se zlepší kvalita vašich vztahů, protože budete spokojenější a tvůrčí činnost vás naplní novou energií do života.