Hit jménem menstruační kalíšek

Menstruace prošla za dobu existence lidské populace jistým vývojem a mnoha změnami. Od naprosté tabuizace přes upřímné sdílení, zpět přes ignoraci tohoto životního údělu všech žen, se dnes dostáváme až do doby, kdy je čím dál častější, že se perioda a její okolnosti běžně objevují v televizních reklamách, internetových diskuzích a marketingových kampaních.

upřený pohled

Věnujme se dnes pomůckám, které nám, ženám, mají umožnit během tohoto komplikovaného období normálně fungovat. Nebo dokonce přežít. Příznaky menstruačního cyklu jsou velmi individuální, stejně jako perioda sama o sobě. Jsou ženy, které si jí ani nevšimnou a PMS považují za výmluvu pro náladovost a podrážděnost. Naproti tomu jsou jiné, které během tohoto týdne nedokážou naprosto nic a zažívají neuvěřitelnou fyzickou bolest a psychickou nerovnováhu.

Hygienické pomůcky, které nám mají pomoci překonat nepraktické dopady měsíčků jsou nyní velmi inovativní, ba lze podotknout, že v tomto ohledu máme téměř neomezené možnosti. Jsou tady vložky různých tvarů a velikostí, přírodní materiály, tampony, a nyní i menstruační kalíšky.

Tento kontroverzní vynález se na trhu pohybuje již pár let, avšak nyní k jeho popularitě přispělo zejména ekologické hnutí a trend, který je proti tvorbě zbytečného odpadu a považuje vložky a tampony za nebezpečnou, téměř toxickou past.
žena na pláži

Menstruační kalíšky mají také různé velikosti, většinou rozlišujeme tu pro ženy před porodem a pro ženy po porodu. Stejně tak si můžete vybrat i barvu a materiál – většinou jsou však gumové nebo silikonové.

Tento vynález vypadá jako malá nádobka, která je však velmi flexibilní, a proto se snadno zavádí. Její zavedení je po prvních pár pokusech již naprosto automatické a jistě budete překvapena jeho přilnavostí. Silikonový povrch zaručí, že se kalíšek přisaje ke stěnám ženských partií zevnitř, vytvoří se zde podtlak, který zabrání vyklouznutí a tento pomocník tak setrvá na svém místě třeba celý den. Doporučená maximální aplikace bez výměny je 4 – 8 hodin. Je ideální jej měnit ve sprše, kvůli hygieně – kalíšek lze rovnou vypláchnout a očištěný znovu zavést. Snadné a praktické.