Pivo jako léčivo

Pokud nevíte, co je to za chorobu uvedenou v perexu, nic si z toho nedělejte. Jestli dočtete až na konec článku, dozvíte se to.
Pivo je známo spoustu let, ale nějak moc s nepíše o jeho vlastnostech léčebných. Pochopitelně v rozumném množství. Dáte-li si v restauraci patnáct kousků, a zazdíte to šesti tajtrlíkama, ve zdraví se asi nikam nedostanete. No, i když, jsou jedinci…
Tři druhy piva
Bohužel jsem uvedené odborné studie nečetl, asi k nim není přístup, ale ze stručného výtahu si podovolím použít některé podklady.
Takže, pokud si dáte pivínka s mírou, je prokázáno, že vás tolik neohrozí srdeční nemoci. Proč? Protože chrání cévy před aterosklerózou. A pivo zvyšuje hladinu cholesterolu. Vylekalo vás to? Není třeba se bát, míněn je ten „hodný“ cholesterol, vyjádřený zkratkou HDL. (High density lipoproteins). Jeho nejdůležitějším úkolem je reverzní transport cholesterolu (RTC). Ehm. No. Pojďme dále, mezi věci srozumitelnější.
Chmel v pivu obsažený snižuje usazování vápníku v ledvinách. A tedy tím také vlastně tvorbě ledvinových kamenů. Což je jen dobré, protože takový litotryptor, potažmo léčba kamínků jeho pomocí je zážitek, který nepřeji nikomu na světě. (Opravdu vlastní zkušenost autora, dva krát opakovaná).
U mírných pivařů bylo zjištěno nižší riziko cukrovky, míněna tedy cukrovka druhého typu, a také nižší riziko vysokého krevního tlaku.
Pivní pěna
Hořčiny v pivu obsažené stimulují tvorbu žluči, a takto tím vlastně působí preventivně proti tvorbě kamínků, tentokráte ovšem žlučových.
Myslím, že je již zbytečné zmiňovat pivní koupele, prospěšné celému tělu, a působící proti lupénce a dalším kožním nepříjemnostem. Klidně lze udělat i doma, nalít do vany tmavý ležák.
Nu, a na závěr ještě slíbené vysvětlení oné tajemné nemoci v perexu článku citované. Není to vlastně nemoc, ale spíše chorobný strach. A to strach z prázdné pivní sklenice.
Tak na zdraví.