Vitamín D a jeho nedostatek

Čeští lékaři a vědci se shodují, že u velké části naší populace je velký nedostatek. Dle vědců se pouze 10% vitamínu D dostává do těla potravou. Zbývajících 90% tělo tvoří za pomoci slunečních paprsků dopadajících na naši kůži. Až čtyřem lidem z pěti bohužel tento vitamín chybí, i přes to že tráví na slunci dostatek času. Nedostatek vitamínu D může znamenat spoustu problémů pro vaše tělo.

mladá žena

Jak můžete poznat, že vám chybí vitamín D? Samozřejmě popsané syndromy mohou signalizovat i jiné problémy a chybějící vitamín D může diagnostikovat pouze lékař. Nedostatek může způsobovat svalovou slabost, sníženou vytrvalost, přecitlivělost, nespavost, mrzutost, smutek, vysoký krevní tlak případně i únavové zlomeniny. Pokud budete mít nedostatek vitamínu D, budou se vám problémy kupit. Mnohdy pomáhá více času stráveného na přímém slunečním svitu, někdy ale nepomůže ani to a je nutné dodat vitamín D jinou formou.
bylinná medicína

Pokud máte malé dítě, pak asi víte, že se maličkým dětem dává vitamín D v podstatě hned od narození ve formě kapek. Lékaři předepisují lék Vigantol, ten však některé děti snáší velice špatně a vitamín se poté může doplňovat i jinými prostředky, které však nejsou schválené jako léčebné. Jedná se pouze o doplňky stravy.

Rozhodně to ale neznamená, že bychom měli vitamín D doplňovat vždy a za jakékoli situace. Vitamínem D se totiž můžete i předávkovat. Navíc vědci z britského Newcastlu dokázali, že vyšší dávky vitamínu D rozhodně neznamenají znásobení léčebného účinku. Vitamín D v každém případě pomohl metabolismu kostí, avšak zvýšení dávky již daný účinek neznásobovalo ani jinak nezvyšovalo jiné výhody, které vitamín D přináší.
losos na ledu

Pokud chcete doplnit vitamín D přírodní formou, pak je nejlepší způsob chodit na slunce a jíst dostatek ryb. Navíc můžete přidat i rybí tuk, třeba ve formě kapslí, které se dnes bez problémů dají sehnat v lékárně.