Chystáte se na ples?

Etiketa se nám vzdaluje
Etiketa je společenská norma, která nám říká, jak se v jaké situaci chovat nebo jak se oblékat na určité události. Etiketa není o snobském chování vyšších vrstev, ale spoustu pravidel etikety bychom měli dodržovat všichni. Doby první republiky a s ní spojené noblesy jsou sice již nenávratně pryč, ale stále se můžeme alespoň na společenských událostech chovat jako slušní a kultivovaní lidé.

žena v baru

Jak se oblečete?
Je až zarážející, jak se během posledních pár let proměnila společenská móda. Někteří lidé došli tak daleko, že jsou schopní vyjít na ples nebo do Národního divadla v riflích, a považují to za normální. Nebo některé dámy nosí šaty které svým střihem připomínají spíše plavky k moři. Společnost si nastavila nějaká pravidla, aby “to nějak vypadalo”, tak proč na ně zanevřít, když dodržením pravidel slušného chování rozhodně nikdo nikoho neomezuje?

opilý muž

Dnes má každý plná ústa svých práv, ale na práva těch okolo jaksi zapomínají. Proč by se cizí lidé měli dívat pomalu až do útrob slečen, které si pletou divadelní představení s pobytem na pláži? Oblečení ale není to jediné, co dnešní společnost tak trochu trápí. Mnohem zásadnější je chování. Ještě před 20 lety by se člověk naprosto znemožnil, pokud by se opil na akci tak, že pozvrací všechno okolo. Jenže dnes je to zcela běžné, že po cestě z plesu kličkujete na ulici mezi zvratky. Je to nutné? Proč jsme tak zvlčili? Nebylo by hezké se zase chovat civilizovaně? Co nám brání v tom se chovat hezky a proč si obhajujeme chování, které by za dob našich babiček znamenalo vyloučení ze společnosti? Přílišné uvolnění mravů byla vždy ve vyspělých civilizacích předzvěstí jejich pádu. Čeká nás snad podobný osud jako celou řadu starých a zaniklých civilizací, byť to asi nebude ze dne na den? Nebo si prostě jen máme zvyknout na to, že slušné chování už prostě není v módě?