Instalatér krotí vodu a plyn

Zamýšleli jste se někdy nad tím, odkud se vlastně vzal název této profese? Instalovat lze přece ledacos, třeba nějaký software na počítači nebo kuchyňskou linku anebo elektrické rozvody, zásuvky a vypínače. Název zřejmě pochází z doby, kdy bylo ve hře převážně nezkrotné vodní médium, a výpočetní technika neexistovala a elektrické rozvody byly teprve v plenkách.

Zkrotit vodu a v dnešní době i zemní plyn tak, aby nás poslouchaly a sloužily tak, jak si přejeme, není vůbec snadné, potřebujeme k tomu mít k dispozici speciální vybavení, s nímž zajistíme v dlouhodobém horizontu především spolehlivost, aby nedocházelo k častým únikům těchto médií, a aby nás to neohrozilo na životě nebo poškozením či ztrátou majetku.

rozvody vody

VTP – to je zkratka, kterou dnes instalatéři používají k popisu náplně jejich práce, starají se o tři základní systémy rozvodů vody, rozvodů topných systémů a rozvodů plynu. Dbají především o to, aby instalovaná zařízení byla nepřetržitě v chodu, a zároveň zajišťují havarijní servis. Ten je obvykle nonstop skrze telefonní informační linku, tedy 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a po celý rok.

instalatér na toaletě

Co je pro instalatéry typické

Spolehlivost – vzhledem k tomu, že si mohou dovolit zajistit nonstop službu, a že jsou skutečně schopni vydat se za vámi i v neděli v noci, prokazují, že jde o spolehlivé parťáky, asi jako hasiče a záchrannou zdravotnickou službu. Nemějte tedy obavy z havarijních situací a uložte si do mobilu jejich kontaktní telefon.

Ví si rady – instalatéři řeší mnohdy situace pro amatéra svízelné, jako jsou např. staré rozvody vody, obtížně demontovatelné zkorodované armatury, nefunkční těsnění, prasklé radiátory, anebo natolik ucpaný odpad, že vyžaduje razantnější zásah.

Jsou nenápadní – potkáte je na ulici bez uniformy, i když by si ji zasloužili, jako policisté, hasiči nebo lékaři, kteří rovněž zasahují u problematických situací. Jsou nenápadní a skromní a přesto víte, že svou práci odvedou perfektně a hlavně v okamžiku, kdy je nejvíc potřebujete.