Jak zabezpečit chatu nebo chalupu před příchodem zimy?

Opuštěné rekreační stavby jsou pro zloděje velikým lákadlem. Může se tedy stát, že po delší době přijedete na dovolenou, a bude vás čekat nemilé překvapení. Dle statistik počet krádeží v chatách a chalupách neustále roste. Jak se můžete bránit proti případným lupičům?

 zasněžená chalupa

Chraňte svůj majetek

Vše, co je hodnotné, si raději odvezte. Ať už se jedná o dražší elektroniku nebo jiné cennosti. Dobře schovejte i všechno nářadí a nábytek z pozemku. Projděte okolí své chaty nebo chalupy a vše, co se zde nachází, zavřete do prostoru, který lze uzamknout. Můžete se totiž divit, co všechno může mít pro lupiče hodnotu.

 

Domluva se sousedy

Obejděte své nejbližší sousedy a požádejte je o kontrolu svého objektu v případě, že na svoji chatu nebo chalupu v zimě přijedou. Na oplátku vy zase můžete udělat to samé pro ně. Pokud je vaše stavba na úplné samotě, bude lepší, když ji přijedete občas zkontrolovat sami.   

 chata v zimě

Zabezpečení objektu

Velmi důležité je zamyslet se nad tím, co všechno můžete udělat pro to, abyste mohli v klidu spát a nepřemýšlet nad tím, že se někdo dobývá do vašeho majetku. Co se týče mechanického zabezpečení, je možné použít například různé bezpečnostní dveře, které znesnadní vstup dovnitř. Dají se koupit v různých designových provedeních, nemusíte se tedy bát, že by vám vaši chatu nebo chalupu zošklivily. Lupiči se ale často dostávají dovnitř oknem. V tomto případě je vhodné polepit okna fóliemi, které zabrání rozbití a také můžete použít uzamykatelnou bezpečnostní kličku. V krajních případech je možné i namontování mříží.

 

Dalším efektivním způsobem zabezpečení je použití elektrického systému – můžete si instalovat kameru, kterou spojíte se svým mobilním telefonem, nebo se obrátit na odborníky a nechat si bezpečnostní systém uvést do chodu za pomocí agentury. Efektivní také může být použití spínačů, které vám budou automaticky rozsvěcet světla tak, aby to vypadlo, že uvnitř někdo je. Nic však nezkazíte ani tím, že si svůj majetek pro jistotu necháte dobře pojistit.