Zvířecí cestovatelé

My, lidé nemáme s cestováním potíže, poměrně často se přesouváme, ať už se jedná o pouhou cestu do práce, či cestu na chalupu. Zvířeti ale nevysvětlíte, že za hodinu budete na místě a že se není čeho obávat. Pokud nechcete svého zvířecího kamaráda svěřit někomu na hlídání, nezbývá, než ho na cestu vzít s sebou.

Ve většině případů platí, že pes je nejvíce přizpůsobivý, dokonce si na jízdu autem může zvyknout a není vyloučeno, že si v tom bude dokonce libovat. Samozřejmě, mohou být i výjimky. Záleží na konkrétní povaze psa a uvážení majitele.
pes jako řidič
Naproti tomu, kočky takové cestování snáší mnohem hůře. Může být pro ně stresující, když se mají několik hodin tísnit v přepravce. Pokud ale s kočkou jezdíte například na chatu od „koťátka“, může i kočka tomuto rituálu přivyknout a na cestování si zvykkne. Může si zvyknout i na to, že má dva domovy, třeba jeden v bytě ve městě, druhý na venkově na chalupě. Přesto, že si na tohle může zvyknout, není rozhodně vhodné kočku brát na dovolenou do hotelového resortu. Stejně by byla první dny někde zalezlá, a až po pár dnech by se teprve začala seznamovat s okolím.
kočka sbalená na cesty
Stejně jako kočku, nejsou takové pobyty vhodné ani pro hlodavce, konkrétně morče, či králík. Jsou to zvířata velice náchylná ke stresu a mohl by tak být narušen zdravotní stav zvířete.

Ještě o něco hůř tyto cesty zvládají malí ptáčci, korela, nebo andulka. Tato zvířata je lepší nechat raději doma a poprosit někoho ochotného, zda by se o zvíře ve vaší nepřímnosti nepostaral.
Ale pozor! Úplně jiná situace nastává s velkými papoušky. Ti nesnášejí samotu. Cestování je údajně může dál rozvíjet.
připraveno na cestu
Pokud se rozhodnete cestovat po Evropě, je nutné mít pro určitá zvířata vystavený tzv. Europas. Zároveň zvíře musí být čipováno a očkováno proti vzteklině.

Když bude nutné cestovat letadlem, některé společnosti umožňují mít zvíře do určitých kilogramů s sebou přímo na palubě, v přepravce. Pokud je váhový limit překročen, je pro zvířata určen v nákladním prostoru speciální místo přímo pro přeravu zvířat, kde je udržována nejvhodnější teplota. Zvířata musí být před takovou cestou zklidněny sedativy – to je nutné vždy konzultovat s veterinářem.