Kde skončím příští rok?

Až do dvaceti let jsem žil v jiné realitě, než v jaké se žije dnes. Jak často jsem tenkrát třeba jezdil na kole pouhých několik kilometrů od hranic s Rakouskem a tehdejší kapitalistickou částí Německa a říkal si, že tam za ony kopce už se zřejmě nikdy nepodívám, protože mě tam zkrátka náš režim nepustí!

Pak se to změnilo. A netrvalo dlouho a třeba ono Rakousko se pro mě stalo naprosto nezajímavým. Protože to bylo v těsném sousedství a navštívil jsem ho a kamarády v něm tolikrát, že mi totálně zevšednělo. A začalo mě to tedy táhnout jenom dál a dál. A nakonec se stala po Americe mou jedinou oblíbenou a atraktivní destinací Jižní Afrika. Země, která byla dost vzdálenou a dost zajímavou destinací, kam se navíc dalo dostat stále snáze, stále cenově výhodněji a pohodlněji.

vzpomínky na JAR

Celkem sedmnáctkrát během dvaceti let jsem se tam na jihu černého kontinentu ocitl. Sedmnáct nádherných dovolených to bylo. První tři roky stačilo k cestování tam jenom koupit si letenku a poštou si na pražské ambasádě zařídit bezplatné a rychle a bezproblémově vyřizované vízum, a pak se i ono vízum stalo minulostí, prvních pár let to chtělo umět vyplnit celní prohlášení, které se muselo povinně odevzdat při vstupu do této země, než se toto začalo ignorovat a nakonec zcela zmizelo. A pak už představovala cesta do Afriky jenom koupi letenky, vyzvednutí peněz, hodinku letu směrem na západ, zahnutí doleva, dlouhého šlofíčka na mezikontinentálním letu a nic víc.

Východní Londýn

Jak jenom to bylo snadné! Do loňského léta, kdy JAR dočasně přestala přijímat turisty. Na pár měsíců. Po čemž tam pro změnu nejprve značně zkomplikovala a nakonec zakázala cestování našinců naše vláda. Přesněji ministerstvo zdravotnictví, jehož argumenty měly pro nás znalé daleko ke zdravému rozumu.

Dnes už se zase do Jižní Afriky dostaneme snadno. Očkovaným stačí i pouhý test na koronavirus a jednoduchý formulář na internetu. A tak jsem si koupil na příští léto letenku.

A co myslíte? Nechá mě naše nová vláda v létě příštího roku odletět? Nebo mi zase zakáže cestovat? A třeba nejen do Afriky, ale i do sousedního okresu?